CHARIS Norden Informationsbrev januari 2025
från Bengt Malmgren koordinator CNSC Norden
[this letter in english pdf] [brevet som pdf]
I detta brev: Lovsång och förbön med karismatiska grupper i Katolska domkyrkan Stockholm 22 februari, Evenemang i Rom under jubelåret 2025, Aktuellt från CHARIS Norden teamet, Mary Healy till Dikasteriet för gudstjänstliv och sakrament, Stöd CHARIS
Händer i Stockholmsregionen januari – februari
27 jan Södertälje 17.00 Lovsång, förbön med p Dominic Valanmanal
28 jan Stockholm 17.00 Bön, lovsång, förbön med p Dominic Valanmanal
[mer information här]
22 februari Katolska Domkyrkan i Stockholm 14.00: Lovsång, förbön med karismatiska grupper i Stockholmsregionen. Leds av Diakon Pancho Chin A Loi. Avslutas med vigiliemässa (engelska) kl 17.00.
CHARIS aktiviteter i Rom under Jubelåret 2025.
Två möten äger rum i Rom i månadsskiftet mars-april. Gemensamt för båda ingår passage genom den heliga porten i Peterskyrkan och påvlig audiens.
- Utbildning i profetisk förbön Rom 31 mars - 4 april 2024 "Jag sökte efter någon som kunde bygga upp muren eller ställa sig i bräschen, så att jag inte behövde förstöra landet." (Hes 22:30). CHARIS förbönskommission har det specifika mandatet att främja förbön i den katolska karismatiska förnyelsen och kyrkan. Denna kurs är en grundläggande utbildning i profetisk förbön och är öppen för alla som vill lära sig mer om förbön och växa i den. [Mer information och anmälan via denna länk]
- Internationellt möte för bönegrupper 4-6 april: Glädjefyllda vittnen om hopp (Rom 12:12). En extraordinär sammankomst av troende från hela världen som förenas i bön, tillbedjan och förnyelse. Bönegrupper och individer är inbjudna att förnyas i sina andliga liv, uppleva den helige Andes kraftfulla närvaro och fördjupa sitt engagemang för mission och evangelisation. [Mer information och anmälan via denna länk]
(OBS mötet för präster och diakoner 31 mars – 4 april är inställt.)
CHARIS Norden-teamet, aktuellt
CHARIS team för Norden som konstituerades i höstas träffas regelbundet via internetlänk, och 7–9 mars kommer man att mötas fysiskt i Järfälla utanför Stockholm för retreat, överläggningar och förbön. I samband med det planeras också ett offentligt möte. Teamet består av representanter från karismatiska bönegrupper och kommuniteter i de nordiska länderna, och man tar även in enskilda personer från församlingar där det ännu inte finns några bönegrupper och som vill ställa upp som kontaktpersoner och funktionärer. Det finns många personer som längtar efter en karismatisk gemenskap men känner sig ganska isolerade, särskilt om kyrkoherde och församlingsledning är oförstående till den karismatiska dimensionen i kyrkans liv.
Bönegrupper har en väsentlig plats inom förnyelsen. En bönegrupp kan födas ur önskan från några personer eller från en enda persons intuition och kan bestå av allt mellan flera hundra och bara några få personer. Att få igång bönegrupper i fler församlingar är en målsättning. [Se mera i Nyhetsbrevet sept 2024] [Läs mer om bönegrupper på CHARIS internationella hemsida].
En annan målsättning är att kunna arrangera nationella och nordiska konferenser, riktade utbildningar till diakoner och präster och liknande arrangemang där vi även kan bjuda in utländska talare. Diakon Pancho har just nu kontakt med diakon Terry Quinn från Irland som också är kontaktperson för Renewal ministries i USA där bl.a. Ralph Martin, Peter Herbeck och Mary Healy är aktiva. Vi får se vad detta kan leda till, att arrangera riktade insatser till olika grupper som präster och diakoner kräver förstås mycket förberedelse och att det finns ett tillräckligt stort intresse.
Känd karismatisk profil till Dikasteriet för gudstjänstliv och sakramentsliturgi
Professor Mary Healy, vid Sacred Heart Major Seminary i Detroit och internationell expert i bibliska studier har blivit förordnad av påve Franciskus som ledamot i Vatikanens dikasteri för gudstjänstliv och sakramentsliturgi (Dicastery for Divine Worship and the Discipline of the Sacraments), ett rådgivande organ i frågor som rör liturgi, sakrament och bibeltexter. Hon har redan tidigare haft uppdrag inom Vatikanen och blev 2014 förordnad som ledamot i Påvliga bibelkommissionen.
Healy är en välkänd profil som stöder Karismatiska förnyelsen och en anlitad talare över hela världen. Hon har intresserat sig för karismatiska nådegåvor och har studerat mirakulösa helanden och teologin kring det. I boken “Healing: Bringing the Gift of God’s Mercy to the World” uppmuntrar hon katoliker att lära känna Bibeln och ta till sig djupare sakramentens helande kraft. Hon förklarar hur vi i en fördjupad tillit till den helige Ande och nådegåvorna kan integrera tron mer fullödigt i vårt liv och bli förnyade kristna och lägger ut teologin bakom det som brukar kallas ”dopet i den helige Ande”. [Läs mer här]
Stöd CHARIS international
CHARIS ä ren service åt hela den nådeström som KAtolska karismatiska förnyelsen (CCR) I dess manga uttrycksformer utgör. Huvudsyftet är gemenskap som främjar den nya evangelisationen, vilket är Pingstens hjärta. Följ CHARIS på sociala media och den internationella hemsidan. Ge också gärna ett bidrag (”Make a donation” uppe t.h. på sidan) då man är beroende av detta för att fullfölja sin service på nuvarande nivå. Även CHARIS Norden är beroende av frivilliga bidrag och insatser då vi inte har någon egen budget. T.ex. detta informationsbrev bygger helt på frivilliginsatser.
/Bengt Malmgren
koordinator CHARIS Norden
CHARIS Nordic: www.charisnordic.org